BackupTray

News:

Date New features Remark
10. November 2003 New version 1.0.1 is available download
12. November 2003 New version 1.1. is available download
3. December 2003 New version 1.1.1 is available. Bug fix: file size over 2GB is now supported; Files, that are already opened weren't backuped - fixed. download
31. January 2004 New version 1.1.2 is available. Bug fix: New version of TZipMaster component implemented (all file names can be backup now). download
2. February 2004 New version 1.1.2.20 is available. Bug fix: Temp file is in Temp directory now, checking for unsuccess backuping. download
2. February 2004 New version 1.1.3.22 is available. New features: support for shared drives (through neighbourhood computers). download
12. February 2004 New version 1.1.3.23 is available. Bugs fix: No14, No15. download

Použití:

Program je spouštěn v minimalizován v System Tray. Tímto je zajištěna možnost automatického spouštění programu při startu windows, aniž by obtěžoval uživatele.

Hlavní okno programu se zobrazí poklepáním na ikonu v System Tray. Skládá se z panelu informací, kde je možno shlédnout, na kdy je naplánováno další zálohování, kdy bylo naposledy zálohováno a kolik souborů je připraveno k přenosu na vzdálený server (viz. dále). Dále je zde možnost zobrazení dialogu s nastavením programu, ručního spuštění zálohování a zobrazení informací o programu. Tyto akce jsou také dostupné přes pop-up menu ikony programu v System Tray.

Hlavní okno aplikace

Nastavení

Po prvním spuštění programu je potřeba program správně nakonfigurovat. To provedeme v již zmiňovaném okně nastavení programu. Toto okno se skládá z 5ti částí. Časový plán, výběr souborů, způsob zálohování, způsob ukládání a správa záloh. Jednotlivým částem se budeme nyní věnovat podrobněji.

Okno nastavení programu

Časový plán: Zde máme možnost nastavit denní periodu spouštění zálohování (po kolika dnech se má zálohování opakovat) a čas, kdy má být záloha prováděna. Doporučuje se čas, kdy se na počítači nepracuje, nebo pracuje jen málo. Zálohování je totiž výpočetně náročné.

Výběr souborů: V této sekci definujeme soubor, jehož obsah specifikuje soubory a adresáře, které se mají zálohovat. Jeho struktura bude popsána dále.

Způsob zálohování: Máme na výběr ze třech způsobů zálohování. První možností je pokaždé úplně zálohovát celý výběr (zálohuje se každý soubor bez ohledu na to, zda byl či nebyl změněn). Zde je jednoduchá obnova ze zálohy. Po kolapsu systému jsou data obnovena pouhým rozbalením poslední zálohy.
Další dvě možnosti se týkají přírustkového (inkrementálního) zálohování. To znamená, že se v určitý den daného období provede úplná záloha a ostatní dny se zálohují pouze změny od dne předešlého. Tímto je možno šetřit místo na cílovém počítači či disku, ale obnova dat do stavu v některém dni se stává složitější. Je potřeba najít poslední úplnou zálohu (pozná se podle velikosti) a přípony _all u jména souboru a poté postupovat po jednotlivých inkrementálních zálohách a jednu po druhé v pořadí jejich vytváření rozbalovat.
U týdenního inkrementálního zálohování je období stanoveno na 7 dní. Pro úplné zálohování je možno zvolit libovolný den v týdnu, ostatní dny je prováděno zálohování přírůstkové vzhledem k dni předchozímu.
Měsíční přírůstkové zálohování má období stanoveno na 1 měsíc (podle jeho délky). Úplné zálohování je možno opět stanovit na libovolný (jeden) den v měsíci.

Způsob ukládání: Zde máme opět na výběr ze dvou možností. První z nich je ukládání záloh na lokální počítač do určeného adresáře. Druhou je přenos záloh na vzdálený počítač pomocí FTP (file transfer protocol). U této volby je nutné určit dočasné úložiště záloh na lokálním počítači při nedostupnosti počítače vzdáleného. Zde budou zálohy dočasně hromaděny, dokud nebude vzdálený počítač aktivní a nebudou tam přesunuty. Další nastavení se týká vzdáleného počítače. Je třeba zadat jeho Host name nebo IP adresu, jméno a heslo pro přístup k FTP serveru. POZOR: Zálohy budou ukládány do domovského adresáře daného uživatele!

Správa záloh: V poslední sekci je možné nastavit, kolik záloh budeme uchovávat v úložišti. Toto číslo musí být adekvátní danému způsobu zálohování, tzn. že třeba u týdenního přírůstkového zálohování musí být tato hodnota alespoň 7. Program toto kontroluje a tuto hodnotu případně upraví sám. Důležité je, aby v úložišti bylo vždy alespoň tolik záloh, kolik jich vede k úspěšnému obnovení systému.

Rychlé zálohování

Po stisku tlačítka Zálohovat hned v hlavním okně programu dojde k okamžitému generování nové zálohy bez ohledu na časový plán.

O programu

Po stisku tohoto tlačítka se dozvíte něco o verzi programu, autorovi a těchto stránkách.

Okno O programu

Soubor s výběrem:

Tento soubor určuje, co se bude zálohovat. Jeho struktura je jednoduchá. Jedná se o textový soubor, který má na každém řádku uveden řetězec, odpovídající následujícímu regulárnímu výrazu: "{soubor|adresář} [/Exclude]". Počet řádků v souboru není omezen. Jména souborů nebo adresářů by měla být uváděna s plnou cestou.

Příklad:
...
C:\adr1\soub1
C:\adr1\soub2
C:\adr1\adr2\
C:\adr1\adr2\soub3 /Exclude
...
Tato specifikace znamená, že se budou zálohovat soubory soub1, soub2 a adresář adr2 včetně podadresářů mimo souboru soub3 v něm obsaženém.

V záloze, což je zazipovaný archív, nejsou rozlišovány písmena disků, tzn. že pokud smícháme ve výběru soubory z více disků, nebude už možno je odlišit.

Protože současná verze programu nemá funkčnost na vytváření tohoto souboru, je zde návod, jak vytvořit tento soubor pomocí nástroje pro zálohování integrovaného ve windows.

FAQ:

Q: Jak se program zachová, jestliže si nastavím čas zálohování např. na 9:00 a počítač zapnu až po této době?
A: Program po svém spuštění zkontroluje, zda nezameškal nějaké zálohování, a pokud ano, spustí toto zálohování ihned. Datum pro následující zálohu je přepočítán na další nejbližší termín v budoucnu, tzn. pokud máme nastaveno např. zálohování každý den a počítač 3 dny neběžel, provede se pouze jedna záloha po startu programu a následující záloha se naplánuje na další den. Uvidíme, že byla provedena pouze jedna záloha místo třech.

Q: Proč program neumí zálohovat současně na lokální disk a na vzdálený počítač přes FTP protokol?
A: Tento program je určen pouze pro zálohování a ne pro správu verzí, tzn. nepředpokládá se přílišná práce se zálohami. Pokud předpokládáte časté prohlížení záloh a hledání starých verzí nějakých souborů, můžeme doporučit program CVS a jeho Windows grafickou nadstavbu WinCVS.

FAQ:

Q: Co se stane, když se mi začne provádět záloha a na disku nebude dostatek místa, popř. když budu zálohovat na síťový disk a ten nebude v době zálohování dostupný?
A: Program nahlásí nedostupnost cílového disku, případně jiný problém, kvůli kterému nebylo možno provést zálohování, a bere tuto zálohu jako neprovedenou. Naplánuje se ovšem na další datum podle časového plánu. Po odstranění problému může uživatel provést zálohu ručně. Pokud bude nastaveno inkrementální zálohování, neukládá se při nepovedené záloze stav souborů (časové značky) a inkriminované soubory budou zazálohovány příštím spuštění zálohy.

Bugs:

  1. Zacyklení programu při nedostupnosti FTP serveru. - opraveno v 1.1.
  2. Možnost spouštění více instancí programu. - vyreseno v 1.1.
  3. Po prvním spuštení zobrazit okno s nastavením ??? - vyreseno v 1.1.
  4. Datum následující zálohy při nenastaveném programu je nesmyslný. - vyreseno v 1.1.
  5. Dlouhý hint u ikony ve Trayi. - vyreseno v 1.1.
  6. Nezálohuje jediný prázdný soubor ???? - vyreseno v 1.1.
  7. Note: Odlišit jména souborů s úplnými zálohami a s inkrementálními zálohami. - vyreseno v 1.1.
  8. Pokud je nastaveno zálohování každý n. den (kde n je různé od 1), může při přírůstkovém zálohování dojít k přeskočení úplné zálohy a následné smazání staré. Nepoužívat!!!! - vyreseno v 1.1.
  9. Porovnávání souborů podle obsahu - new v 1.1.
  10. Nastavení nižší přiority zálohovacího vlákna - new v 1.1.
  11. Po prenastaveni casu behu zalohovani se na to nebere ohled (viz. Okno Informace) - fixed in 1.1.2.
  12. Pokud celková velikost všech zálohovaných souborů překročila 2GB, došlo k chybě Integer overflow a zálohování bylo ukončeno - fixed in 1.1.1.
  13. Soubory, které používal jiný program nebyly zazálohovány. Toto je chyba pouze verze 1.1. - (fixed in 1.1.1. - přetrvává, chyba komponenty ZipMstr) - fixed in 1.1.2
  14. Pokud je v souboru s výběrem řádek AAA\ /Exclude a před /Exclude je více mezer než jedna, nebere se tento řádek v potaz. - fixed in 1.1.3.23
  15. Při volbě souboru s výběrem v nastavení je ukládána absolutní cesta, což zlobí při přesunu programu do jiného adresáře. - fixed in 1.1.3.23
  16. Mail to author for detailed description.